Użyteczne wtyczki WordPressa, których być może nie znasz.

W oficjalnym repozytorium WordPressa można obecnie znaleźć ponad 37000 wtyczek, więc możesz tam znaleźć praktycznie wszystko czego potrzebuje Twoja strona internetowa. Niestety w tak ogromnej ilości wtyczek ciężko znaleźć te wyróżniające się. Oczywiście można cały czas szukać i testować nowe wtyczki, jest to jednak czasochłonne zajęcie i niestety ale znajdziesz wiele podobnych a nawet zduplikowanych wtyczek, które są na całkowicie odmiennym poziomie jeśli chodzi o ich jakość. W tym artykule postaram się przedstawić kilka wtyczek, które mogą być bardzo przydatne a niekoniecznie są bardzo popularne.

Duplicate Post

Wtyczka ta pozwala na klonowanie wpisów lub stron, które są następnie gotowe do edycji jako nowy szkic. Jeśli tworzysz treść na swojej stronie regularnie, wpisy bardzo często mają takie same lub podobne tagi, własne pola (custom fields), strukturę treści i tak dalej – w takim przypadku użycie tej wtyczki może skrócić znacznie proces dodawania treści, ponieważ po sklonowaniu wpisu, będziesz musiał się zająć tylko główną treścią. Wtyczka ta jest też bardzo użyteczna, jeśli np. chcesz wypełnić swoją witrynę przykładową treścią, dzięki niej można to zrobić o wiele szybciej.

Duplicate Post - wtyczka

Widget Importer & Exporter

widget-importer-exporterDość dobrze znana wtyczka, ale postanowiłem ją przedstawić, ponieważ może znajdzie się ktoś, kto jeszcze nie zna jej zalet. Wtyczka ta tworzy plik, który zawiera treść Waszych widgetów, treść ta może być udostępniana a następnie wykorzystywana na innych wordpressowych witrynach. Bardzo dobre rozwiązanie jeśli chcemy mieć tak samo skonfigurowane widgety na wszystkich naszych witrynach. (nie używając do tego kopii zapawowej).

Jest to również bardzo dobry sposób, żeby mieć dodatkową kopię zapasową wszystkich swoich widgetów (jeśli jesteś osobą, która lubi zmieniać szereg ustawień widgetów, ale później masz problem, żeby przywrócić domyślne ustawienia). Po wyeksportowaniu treści widgetów, możemy eksperymentować do woli, bez obaw że coś zepsujemy, nawet jeśli tak się stanie, będziemy mogli bardzo szybko i prosto przywrócić domyślne, poprawne ustawienia widgetów.

SS Scroll to Up

SS SCroll to Top

Przycisk/link „Do góry” jest generalnie prosty do zrobienia z podstawową wiedzą o JS, HTML i CSS, jednak dla tych którzy takiej wiedzy nie posiadają, ta wtyczka może być bardzo interesująca, tworzy ona przycick (w formie strzałki), który pojawia się na dole strony i pozwala internautom powrócić (przewinąć) stronę do góry; jest to bardzo użyteczne, jeśli mamy wpisy z dużą ilością treści.

If Menu

If Menu wtyczka
Bardzo prosta wtyczka, która dodaje dodatkową funkcję do standardowego menu WordPressa. Pozwala na pokazywanie lub ukrywanie elementów menu w zależności od podanych warunków (np. dla pojedynczych stron, zalogowanych użytkowników etc.).

Użycie wtyczki jest bardzo proste nawet dla początkujących, po aktywacji wtyczki każdy element menu powinien mieć dodatkową opcję, która pozwala wybrać warunki, dzięki temu możemy kontrolować pojawienie się elementów menu. Możemy na przykład pokazać określone linki tylko dla zarejestrowanych użytkowników itd. Moim zdaniem brakuje tylko jednej opcji (dla bardziej zaawansowanych użytkowników), zamiast wyboru kilku zdefiniowanych wcześniej warunków, chciałbym mieć też możliwość ręcznego wprowadzenia warunku np. is_page(’page_ID’) za pomocą Conditional Tags, tak czy inaczej bardzo przydatna wtyczka.

Broken Link Checker

Ta wtyczka sprawdza wpisy, strony, komentarze oraz inne treści WordPressa pod względem nieprawidłowych linków, wykrywa linki, które nie działają, brakujące obrazki i przekierowania. Jeśli prowadzisz dużą witrynę z setkami stron czy wpisów, ciężko jest cały czas monitorować stan wszystkich linków, dzięki tej wtyczce zaoszczędzimy trochę czasu a co najważniejsze zostaniemy powiadomieni niezwłocznie, jeśli jakiś link jest nieprawidłowy i unikniemy problemów z naszą treścią, które mogą być widoczne dla użytkowników naszej witryny.

Compress JPEG & PNG images

Jest to oficjalna wtyczka. Po jej instalacji, aktywacji przy wysyłaniu obrazów do Biblioteki Mediów WordPressa, każdy obraz będzie wysyłany na swerery TinyPNG lub TinyJPG. Obraz jest analizowany, w celu zastosowania jak najlepszej kompresji. Bazując na zawartości obrazu, najlepsza metoda optymalizacji jest wybierana automatycznie a następnie rezultat jest zwracany do Biblioteki Mediów WordPressa.

Uzyskana kompresja JPEG mieści się w przedziale 40-60%, natomiast jeśli chodzi o PNG, jest to przedział 50-80% bez widocznej straty na jakości obrazu, więc jest to naprawdę bardzo przydatne narzędzie. Żeby używać wtyczki i zdobyć klucz API, należy się zarejestrować, niestety tylko pierwsze 500 obrazów miesięcznie jest kompresowane całkowicie za darmo, za kolejne trzeba będzie zapłacić, jednak 500 obrazów to dość dużo i dla niewielkich stron internetowych jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli poprawić szybkość ładowania strony a dodatkowo zaoszczędzi miejsce na serwerze.

I to wszystkie wtyczki w tym artykule, mam nadzieję, że znajdziecie jakieś interesujące (i użyteczne) wtyczki na tej liście, w kolejnych artykułach postaram się przedstawić kolejne, ciekawe moim zdaniem pluginy.

Tagi artykułu:

×

Interesujesz się WordPressem?

Polub nas na Facebooku, będziesz na bieżąco!

facebook