Stwórz mega szybką i bezpieczną statyczną stronę internetową z Publii!
Jakiś czas temu zastanawiałem się na blogu, czy na pewno potrzebuję WordPressa. Artykuł można przeczytać tutaj. Krótko mówiąc chodziło mi o to, że tak ogromna popularność WordPressa niesie za sobą wiele zagrożeń, cały czas słyszymy o kolejnej, właśnie odkrytej podatności na ataki. Wystarczy spojrzeć na ostatnie artykuły na blogach, czy wpisy na Facebooku. Jest jeszcze kwestia prędkości – strona na WP, która ma niezoptymalizowany motyw, brak cachowania, masę wtyczek – ładuje się wolno i nawet świetny serwer tutaj nie pomoże.
We wspomnianym artykule chodziło mi o alternatywę dla WordPressa przy tworzeniu prostych stron – statyczne generatory stron internetowych. W tym konkretnym przypadku opisałem generator Jekyll, jednak żeby go używać, trzeba posiadać pewną wiedzę (instalacja, generowanie stron odbywa się z poziomu terminala). Dzisiaj chciałem wam przedstawić rozwiązanie, które posiada zalety wspomnianego generatora statycznych stron internetowych i równocześnie jest intuicyjne i proste w użyciu jak klasyczne Systemy Zarządzania Treścią.
Publii – CMS dla statycznych stron internetowych
Publii to aplikacja dostępna dla Windows oraz Mac, która pozwala utworzyć w kilka minut statyczną stronę internetową. Możemy tworzyć posty, menu, tagi, a to wszystko za pomocą przyjaznego interfejsu. Szereg opcji pozwala dostosować layout, funkcjonalność oraz wygląd naszej strony www. Podobnie jak w WordPressie możemy zmienić motyw, aby uzyskać zupełnie inny wygląd. Możemy oczywiście dodawać zdjęcia, video, zupełnie jak w WordPressie, jednak Publii od WordPressa różni się co najmniej dwiema bardzo ważnymi cechami opisanymi w dalszej części artykułu.
Strony utworzone w Publii są statyczne a więc są szybsze i bezpieczniejsze
W przypadku pracy z WordPressem, masa kodu jest wykonywana w tle i większość użytkowników nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. PHP, JavaScript, etc. jest wykonywany podczas pracy w każdym CMSie, treść jest przechowywana w bazie danych i przed wygenerowaniem strony lub posta, odpowiedni kod musi zostać wykonany, treść musi być pobrana z bazy (w tym momencie jesteśmy tez narażeni na różnego typu ataki). To wszystko ma wpływ na ogólną prędkość strony internetowej i jeśli nie zadbamy o porządną optymalizację motywu, WordPressa itd. – prędkość wczytywania naszej witryny może nie być imponująca. W przypadku Publii, na screenie możemy zobaczyć wyniki pomiaru prędkości standardowego motywu Square, dostępnego od razu po instalacji aplikacji.
Ten i pozostałe motywy możemy zobaczyć „live” pod tym adresem: Motywy Publii.
Drugą sprawą jest bezpieczeństwo – w przypadku WordPressa jest to ostatnio temat na topie w związku z luką związaną z REST API – problem opisałem krótko na blogu w poprzednim artykule… W przypadku Publii natomiast, tworzone strony są statyczne, tzn. przygotowane przed wysłaniem na serwer. Publii nie używa bazy danych, czy skomplikowanego kodu PHP/JS, zamiast tego korzyta z czystego kodu HTML i CSS. Dzięki temu strony są bardzo szybkie i bezpieczne, praktycznie tylko bezpośredni dostęp do plików na serwerze może zapoczątkować atak na Waszą stronę. Nie musimy troszczyć się o aktualizacje wtyczek, motywów, WordPressa, tylko zsynchronizować wygenerowane pliki i treść na stronie zostanie dodana/zaktualizowana.
Publii to aplikacja
Publii nie musi być zainstalowana na serwerze, gdzie mamy swoją stronę internetową, wystarczy że jest zainstalowana na Twoim komputerze, nie potrzebujesz nawet połączenia internetowego, aby tworzyć lub aktualizować treść na swojej stronie. Zmiany dodajesz offline, a następnie, gdy już masz połączenie internetowe – synchronizujesz pliki.
Co ważne – Publii zadba o to, aby wysyłać na serwer tylko pliki, które uległy zmianie, przyspieszając tym samym proces synchronizacji.
Pozostałe funkcje
Szybkość i bezpieczeństwo to dwie cechy, które odróżniają Publii od tradycyjnych Systemów Zarządzania Treścią, ale warto też wspomnieć o innych. Możemy tworzyć strony autora, dodawać ikony społecznościowe do postów, modyfikować kolory, layout, itd. Co więcej, nie ma limitu jeśli chodzi o ilość stron, którymi możemy zarządzać. Każda strona ma własną ikonę i opcje, więc możemy zarządzać stroną firmową, a za chwilę przełączyć się do swojego prywatnego bloga. Wszystkie motywy są responsywne i osiągają świetne wyniki w pomiarach prędkości.
Również doświadczeni użytkownicy znajdą coś dla siebie. Publii posiada zaawansowane opcje SEO, wbudowaną obsługę AMP, własne motywy możemy tworzyć za pomocą Handlebars (ów). W obecnej wersji aplikacji znajdziemy również bardzo praktyczny panel, który podczas pisania wyświetla liczbę słów, znaków, zdań, akapitów oraz przybliżony czas czytania dodanej treści. Jest też licznik unikalnych słów, więc nasz artykuł może być bardziej oryginalny co w efekcie będzie miało wpływ na SEO.
Gdzie znajdziemy Publii?
Publii jest darmową aplikacją „open-source” i może być naprawdę świetną alternatywą, jeżeli potrzebujemy utworzyć blog lub prostą stronę firmową. Aktualnie dostępna jest wersja beta aplikacji, więc na pewno zobaczymy jeszcze masę nowych funkcji w wersji finalnej. Twórcy aplikacji zachęcają do testowania, dodawania opinii, sugestii, zgłaszania błędów. Więcej informacji oraz stronę zbudowaną za pomocą Publii znajdziemy pod adresem: https://getpublii.com/. Tutaj tez możemy pobrać ostatnią wersję aplikacji, znaleźć dokumentację, poczytać nowości na blogu.
Jetem ciekaw, jakie są Wasze opinie na temat aplikacji – dajcie znać w komentarzach, jeśli ją przetestowaliście.
Domyślnie włączone REST API pozwala edytować wpisy w WordPressie Galeria produktu – problem po aktualizacji do WooCommerce 3.x?