WordPress 4.0 w wersji beta wydany!
WordPress 4.0 w wersji beta numer 1 jest już dostępny, jak sama nazwa wskazuje – jest to wersja beta, w fazie produkcji, może więc zawierać liczne błędy, dlatego niezalecana jest instalacja tej wersji na działających witrynach.
Zamiast tego można sprawdzić najnowszą wersję w środowisku testowym, na przykład na serwerze lokalnym, można ją pobrać tutaj, lub można też użyć wtyczki WordPress Beta Tester (należy zaznaczyć opcję „bleeding edge nightlies” w Menu Narzędzia -> Beta Testing, a następnie zainstalować aktualizację WordPressa).
WordPress 4.0 – krótki opis zmian
- Biblioteka multimediów zyskała całkiem nowy wygląd, oparty na siatce, co jest według mnie bardzo dobrym pomysłem – łatwiej można znaleźć użyteczne informacje, oraz je edytować. Po kliknięciu na załącznik w bibliotece, zostaniemy przeniesieni do kolejnego okna z większym podglądem załącznika, gdzie możemy szybko edytować informacje. W tym oknie jest również możliwa nawigacja dalej/wstecz po załącznikach. Oczywiście wygląd listy ze starszej wersji WordPressa jest także dostępny jako opcja.
Widok instalacji wtyczek także został odświeżony. Widoczne są zmiany wizualne oraz zmiana układu wyników wyszukiwania/przeglądania opisów wtyczek.
W edytorze wizualnym teraz osadzane z innych serwisów linki mają dodany podgląd. Kiedy wkleisz URL np. serwisu Youtube, po krótkim ładowaniu, podgląd filmu powinien być od razu widoczny.
- Podczas instalacji WordPressa, możliwy jest teraz wybór języka.
- Dodano usprawnienia w obsłudze edytora TinyMCE za pomocą klawiatury i kursora myszy, np. w podglądzie galerii.
- Ekran personalizacji jest ciągle rozbudowywany, w tej wersji dodano odrębny panel dla widżetów. Dla developerów dodano nowe API do zarządzania panelami. W tym artykule możesz zobaczyć jak można dodać własne opcje to ekranu personalizacji.
Pełna lista zmian i nowości w WordPress 4.0 jest dostępna na oficjalnym blogu WordPressa.
Na razie jest tylko wersja beta, ale może się wydawać, że WordPress 4.0 nie będzie wielką rewolucją, ale jednym z kroków do przodu. Kilka interesujących funkcjonalności będzie dodanych, kilka innych poprawionych. Ogólnie jest to dobra wiadomość dla developerów – będzie mniej pracy przy sprawdzaniu/dostosowywaniu szablonów i wtyczek do nowej wersji WordPressa.
Modernizr – biblioteka, która wykryje obsługę CSS3 i HTML5 w Twojej przeglądarce. GavickPro – 7 urodziny i ceny do 30% taniej!