Linuxpl czy Atthost – który hosting lepszy dla Twojego WordPressa?

Porównywanie firm hostingowych to ostatnio dość popularny temat. Na wstępie zaznaczę, że nie jest to wpis sponsorowany, po prostu od kilku lat korzystam z hostingu Linuxpl i jestem bardzo zadowolony, ale ostatnio moje potrzeby wzrosły (zwłaszcza jeśli chodzi o dostępną powierzchnie) i zacząłem się rozglądać za dodatkowym hostingiem. Zrobiłem szybki research i pomimo tego, że Atthost to stosunkowo młoda firma, postanowiłem wykupić u nich hosting. Myślę, że to dobra okazja aby na podstawie nabytych doświadczeń, porównać obie firmy.

Aktualizacja: W tym artykule przedstawiam test z 2023 r. w którym porównuję trzy popularne firmy hostingowe: atthost, lh.pl oraz cyberfolks.

Plany hostingowe

W obydwu przypadkach posiadam podstawowy plan hostingowy. W linuxpl jest to Konto W1GB o pojemności 2 GB z transferem 50 GB / miesiąc. Roczny koszt tego pakietu to 49.20zł brutto. Dodatkowo dostajemy domenę regionalną za darmo, na okres jednego roku.

W przypadku atthost, jest to również pakiet podstawowy (Professional) o pojemności 21GB, bez limitu transferu, tutaj natomiast mamy limit czasu procesora 140cp/24h, maksymalnie 30 procesów shell i 4 aplikacje (takie jak Django, NodeJS). Limit czasu procesora to rzeczywisty czas zużycia procesora przez procesy użytkownika. Proces wykorzystujący jeden rdzeń procesora w 100% przez minutę otrzyma 1cp. Proces wykorzystujący w 100% 4 rdzene otrzyma 4cp. Atthost daje dodatkowo domenę pl za darmo, na okres jednego roku. Roczny koszt tego hostingu to 79zł brutto.

W obu przypadkach nie ma limitu stron www, kont FTP, baz danych, kont pocztowych oraz jest możliwy dostęp po SSH.

Środowisko testowe

Poza skryptem PHP, postanowiłem zainstalować 2 identyczne witryny na WordPressie, z takim samym contentem. Do tego celu użyłem motywu StoreFront od GavickPro. Instalowałem wersję „Quickstart” czyli cały WordPress, z wtyczkami, widgetami, skonfigurowanym motywem oraz treścią; 20 postów, 44 strony, 69 produktów (WooCommerce). Poza WooCommerce, paczka zawiera jeszcze wtyczkę MailPoet Newsletters oraz GK News Show Pro. Motyw można obejrzeć tutaj.

Testy wykonywałem tego samego dnia i o tej samej porze (w godzinach nocnych od 23 do 1), w tych samych warunkach – tzn. ta sama przeglądarka, uruchomione programy, zakładki w przeglądarce, ogólnie mówiąc starałem się żeby wyniki były jak najbardziej wiarygodne.

Test skryptu PHP

Na początek wrzuciłem na obydwa serwery plik ze skryptem, który wykonuje pewne matematyczne oraz tekstowe funkcje PHP i pokazuje czas potrzebny do wykonania danych zadań. Przed tymi testami na obydwu serwerach zmieniłem wersję PHP na 7, ponieważ jest to kluczowe dla tego rodzaju testów. Wykonałem po 3 próby na każdej ze stron i wybrałem wartość najniższą. Jak widać na screenie poniżej, ten test wygrał Atthost z wynikiem 1.154 sec.

PHP benchmark

PHP benchmark

Google Pagespeed

Teraz chyba najbardziej popularny test, jeśli chodzi o użytkowników; obie witryny przetestowałem 3 razy na stronie https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ i wybrałem najlepsze wyniki. Jeśli chodzi o cache – zostawiłem ustawienia domyślne, czyli w Atthost jest włączona opcja „Użyj Nginx do obsługi plików statycznych” (można też bardzo łatwo włączyć cache przeglądarki, nie trzeba edytować do tego pliku htaccess – ale domyślnie cache jest wyłączony więc tak zostawiłem). W linuxpl PHP cache był ustawiony również domyślnie – na opcję „eAccelearator”.

W tym teście wyszedł nam remis (dla urządzeń mobilnych o 4 punkty szybszy jest linuxpl, natomiast dla desktopów o 3 punkty szybszy jest atthost), tak małą różnicę możemy oczywiście pominąć.

Hosting Linuxpl vs Atthost -Test Page Speed Insights.

Test Page Speed Insights.

GT Metrix test

Kolejnym etapem był 3-krotny test na stronie https://gtmetrix.com/, wybrałem najlepszy wynik dla obu stron, jednak w tym przypadku wyniki też są bardzo zbliżone, co widać na screenach poniżej. Prztestowałem jeszcze serwisy typu Pingdom oraz WebPageTest, ale wyniki również były bardzo zbliżone, więc nie widzę sensu, żeby je umieszczać.

Hosting Linuxpl vs Atthost - Test GTmetrix - Linuxpl na górze.

Test GTmetrix – Linuxpl na górze.

WP Performance Tester

Ostatni test wykonałem za pomocą wtyczki WPPerformanceTester. Niestety nie ma jej jeszcze w oficjalnym repozytorium WordPressa, dlatego trzeba pobrać pliki z Githuba i zainstalować wtyczkę ręcznie. Wtyczka wykonuje testy matematyczne (100,000 funkcji), pętle (1,000,000 powtórzeń), warunki oraz funkcje MySQL (connect, select, version, encode) + 250 operacji typu insert, select, update, delte wykorzystując \$wpdb. Ponadto na wykresie dostajemy porównanie naszego wyniku z ogólną średnią z rezultatów testów nadesłanych przez użytkowników wtyczki.

Wyniki testu są dostępne poniżej. Hosting Atthost wygrywa ten test; we wszystkich etapach jest trochę lepszy od Linuxpl. Dokładne informacje można zobaczyć na screenach:

WP Performance Tester - Wykres

WP Performance Tester – Wykres

WP Performance Tester - Wyniki testu.

WP Performance Tester – Wyniki testu.

Hosting i komfort użytkowania

Jeśli chodzi o interfejs hostingu Atthost – jest on bardziej nowoczesny i wydaje mi się że bardziej „user friendly”. Natomiast panel Linuxpl, pomimo dość wysłużonego interfejsu, posiada więcej opcji i jest bardziej funkcjonalny. Dla przykładu katalog na hasło można utworzyć bez problemu z panelu linuxpl, jednak w atthost nie znajdziemy takiej opcji – pozostaje ręczne dodanie wpisu do pliku htaccess oraz wygenerowanie hasła.

Jeśli chodzi o support, to zdarzyło mi się kilka zapytań zarówno w linuxpl jak i w atthost – odpowiedź otrzymałem bardzo szybko i sprawnie, także tutaj nie mam się do czego przyczepić.

Obydwa hostingi posiadają program partnerski – lepiej w tej kwestii wypada hosting Atthost, który nalicza 20% prowizji od poleconej usługi, w Linuxpl prowizja w programie partnerskim to 10%.

Linuxpl - Panel administracyjny

Linuxpl – Panel administracyjny

Atthost - Panel administracyjny

Atthost – Panel administracyjny

Podsumowanie

Podsumowując, obydwa hostingi są bardzo dobre – jeśli chodzi o testy typu pagespeed czy GTmetrix, nie zobaczymy tutaj różnicy. Na początku nie spodziewałem się tego, ale jeśli chodzi o skrypt PHP oraz benchmark WP Performance Tester lepiej wypada hosting Atthost. Pomimo trochę wyższej ceny, w Atthost dostajemy 10-krotnie większą pojemność serwera, nielimitowany transfer i na obecną chwilę jest to tak samo niezawodny hosting jak Linuxpl i dlatego to Atthost zostaje zwycięzcą testu. Gdyby jednak coś się zmieniło i ta niezawodność zostanie przerwana – niezwłocznie Was o tym poinformuję 🙂 Polecam też przetestować hosting przed zakupem – obie firmy oferują za darmo 14 dniowy okres testowy.

Polecam sprawdzenie szczegółowych ofert u źródła:

  1. Atthost
  2. Linuxpl

 

Aktualizacja: W tym artykule przedstawiam test z 2023 r. w którym porównuję trzy popularne firmy hostingowe: atthost, lh.pl oraz cyberfolks.

PS. Ostatnio dość często zajmuję się profesjonlanym przyspieszaniem stron opartych na WordPressie, jeśli jesteście zainteresowani taką usługą – zapraszam do kontaktu!

Tagi artykułu:

×

Interesujesz się WordPressem?

Polub nas na Facebooku, będziesz na bieżąco!

facebook