Linuxpl czy Atthost – który hosting lepszy dla Twojego WordPressa?

Porównywanie firm hostingowych to ostatnio dość popularny temat. Na wstępie zaznaczę, że nie jest to wpis sponsorowany, po prostu od kilku lat korzystam z hostingu Linuxpl i jestem bardzo zadowolony, ale ostatnio moje potrzeby wzrosły (zwłaszcza jeśli chodzi o dostępną powierzchnie) i zacząłem się rozglądać za dodatkowym hostingiem. Zrobiłem szybki research i pomimo tego, że Atthost to stosunkowo młoda firma, postanowiłem wykupić u nich hosting. Myślę, że to dobra okazja aby na podstawie nabytych doświadczeń, porównać obie firmy.

Plany hostingowe

W obydwu przypadkach posiadam podstawowy plan hostingowy. W linuxpl jest to Konto W1GB o pojemności 2 GB z transferem 50 GB / miesiąc. Roczny koszt tego pakietu to 49.20zł brutto. Dodatkowo dostajemy domenę regionalną za darmo, na okres jednego roku.

W przypadku atthost, jest to również pakiet podstawowy (Professional) o pojemności 21GB, bez limitu transferu, tutaj natomiast mamy limit czasu procesora 140cp/24h, maksymalnie 30 procesów shell i 4 aplikacje (takie jak Django, NodeJS). Limit czasu procesora to rzeczywisty czas zużycia procesora przez procesy użytkownika. Proces wykorzystujący jeden rdzeń procesora w 100% przez minutę otrzyma 1cp. Proces wykorzystujący w 100% 4 rdzene otrzyma 4cp. Atthost daje dodatkowo domenę pl za darmo, na okres jednego roku. Roczny koszt tego hostingu to 79zł brutto.

W obu przypadkach nie ma limitu stron www, kont FTP, baz danych, kont pocztowych oraz jest możliwy dostęp po SSH.

Środowisko testowe

Poza skryptem PHP, postanowiłem zainstalować 2 identyczne witryny na WordPressie, z takim samym contentem. Do tego celu użyłem motywu StoreFront od GavickPro. Instalowałem wersję „Quickstart” czyli cały WordPress, z wtyczkami, widgetami, skonfigurowanym motywem oraz treścią; 20 postów, 44 strony, 69 produktów (WooCommerce). Poza WooCommerce, paczka zawiera jeszcze wtyczkę MailPoet Newsletters oraz GK News Show Pro. Motyw można obejrzeć tutaj.

Testy wykonywałem tego samego dnia i o tej samej porze (w godzinach nocnych od 23 do 1), w tych samych warunkach – tzn. ta sama przeglądarka, uruchomione programy, zakładki w przeglądarce, ogólnie mówiąc starałem się żeby wyniki były jak najbardziej wiarygodne.

Test skryptu PHP

Na początek wrzuciłem na obydwa serwery plik ze skryptem, który wykonuje pewne matematyczne oraz tekstowe funkcje PHP i pokazuje czas potrzebny do wykonania danych zadań. Przed tymi testami na obydwu serwerach zmieniłem wersję PHP na 7, ponieważ jest to kluczowe dla tego rodzaju testów. Wykonałem po 3 próby na każdej ze stron i wybrałem wartość najniższą. Jak widać na screenie poniżej, ten test wygrał Atthost z wynikiem 1.154 sec.

PHP benchmark

PHP benchmark

Google Pagespeed

Teraz chyba najbardziej popularny test, jeśli chodzi o użytkowników; obie witryny przetestowałem 3 razy na stronie https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ i wybrałem najlepsze wyniki. Jeśli chodzi o cache – zostawiłem ustawienia domyślne, czyli w Atthost jest włączona opcja „Użyj Nginx do obsługi plików statycznych” (można też bardzo łatwo włączyć cache przeglądarki, nie trzeba edytować do tego pliku htaccess – ale domyślnie cache jest wyłączony więc tak zostawiłem). W linuxpl PHP cache był ustawiony również domyślnie – na opcję „eAccelearator”.

W tym teście wyszedł nam remis (dla urządzeń mobilnych o 4 punkty szybszy jest linuxpl, natomiast dla desktopów o 3 punkty szybszy jest atthost), tak małą różnicę możemy oczywiście pominąć.

Hosting Linuxpl vs Atthost -Test Page Speed Insights.

Test Page Speed Insights.

GT Metrix test

Kolejnym etapem był 3-krotny test na stronie https://gtmetrix.com/, wybrałem najlepszy wynik dla obu stron, jednak w tym przypadku wyniki też są bardzo zbliżone, co widać na screenach poniżej. Prztestowałem jeszcze serwisy typu Pingdom oraz WebPageTest, ale wyniki również były bardzo zbliżone, więc nie widzę sensu, żeby je umieszczać.

Hosting Linuxpl vs Atthost - Test GTmetrix - Linuxpl na górze.

Test GTmetrix – Linuxpl na górze.

WP Performance Tester

Ostatni test wykonałem za pomocą wtyczki WPPerformanceTester. Niestety nie ma jej jeszcze w oficjalnym repozytorium WordPressa, dlatego trzeba pobrać pliki z Githuba i zainstalować wtyczkę ręcznie. Wtyczka wykonuje testy matematyczne (100,000 funkcji), pętle (1,000,000 powtórzeń), warunki oraz funkcje MySQL (connect, select, version, encode) + 250 operacji typu insert, select, update, delte wykorzystując \$wpdb. Ponadto na wykresie dostajemy porównanie naszego wyniku z ogólną średnią z rezultatów testów nadesłanych przez użytkowników wtyczki.

Wyniki testu są dostępne poniżej. Hosting Atthost wygrywa ten test; we wszystkich etapach jest trochę lepszy od Linuxpl. Dokładne informacje można zobaczyć na screenach:

WP Performance Tester - Wykres

WP Performance Tester – Wykres

WP Performance Tester - Wyniki testu.

WP Performance Tester – Wyniki testu.

Hosting i komfort użytkowania

Jeśli chodzi o interfejs hostingu Atthost – jest on bardziej nowoczesny i wydaje mi się że bardziej „user friendly”. Natomiast panel Linuxpl, pomimo dość wysłużonego interfejsu, posiada więcej opcji i jest bardziej funkcjonalny. Dla przykładu katalog na hasło można utworzyć bez problemu z panelu linuxpl, jednak w atthost nie znajdziemy takiej opcji – pozostaje ręczne dodanie wpisu do pliku htaccess oraz wygenerowanie hasła.

Jeśli chodzi o support, to zdarzyło mi się kilka zapytań zarówno w linuxpl jak i w atthost – odpowiedź otrzymałem bardzo szybko i sprawnie, także tutaj nie mam się do czego przyczepić.

Obydwa hostingi posiadają program partnerski – lepiej w tej kwestii wypada hosting Atthost, który nalicza 20% prowizji od poleconej usługi, w Linuxpl prowizja w programie partnerskim to 10%.

Linuxpl - Panel administracyjny

Linuxpl – Panel administracyjny

Atthost - Panel administracyjny

Atthost – Panel administracyjny

Podsumowanie

Podsumowując, obydwa hostingi są bardzo dobre – jeśli chodzi o testy typu pagespeed czy GTmetrix, nie zobaczymy tutaj różnicy. Na początku nie spodziewałem się tego, ale jeśli chodzi o skrypt PHP oraz benchmark WP Performance Tester lepiej wypada hosting Atthost. Pomimo trochę wyższej ceny, w Atthost dostajemy 10-krotnie większą pojemność serwera, nielimitowany transfer i na obecną chwilę jest to tak samo niezawodny hosting jak Linuxpl i dlatego to Atthost zostaje zwycięzcą testu. Gdyby jednak coś się zmieniło i ta niezawodność zostanie przerwana – niezwłocznie Was o tym poinformuję 🙂 Polecam też przetestować hosting przed zakupem – obie firmy oferują za darmo 14 dniowy okres testowy.

Polecam sprawdzenie szczegółowych ofert u źródła:

 1. Atthost
 2. Linuxpl

PS. Ostatnio dość często zajmuję się profesjonlanym przyspieszaniem stron opartych na WordPressie, jeśli jesteście zainteresowani taką usługą – zapraszam do kontaktu!

Tagi artykułu:

 • Dla jednej strony używam Linuxpl i jestem zadowolony 🙂 Ale każdy bojownik swoje bagno chwali 😉

  • Również jestem zadowolony z usług Linuxpl, ale w podobnej cenie w Atthost mogę dostać więcej 😉

   • Trzeba zapoznać się bliżej z ich ofertą 🙂

    • AdamD

     Fajnie, jednak zwróćcie uwagę że świat nie kończy się na Linux.pl i Atthost. Wystarczy w Goolle wpisać tani hosting wordpress, żeby wyświetliła się polska czołówka e tym segmencie.

     • Jasne że tak, tylko tani nie zawsze znaczy dobry, ale chętnie zobaczę podobne porównanie innego hostingu np. z Atthost 🙂

     • Tak, zgadzam się. I nawet znam kilka takich hostingów!

 • Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko się ucieszyć – również u siebie polecam Atthost 🙂 p.s. mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko zalinkowaniu do Ciebie?

  • Właśnie przeczytałem Twój artykuł – fajnie że nie tylko ja jestem zadowolny z usług Atthost, bo wcześniej ciężko było znaleźć jakieś konkretne opinie na temat tego hostingu. Oczywiście nie mam nic przeciwko zalinkowaniu 🙂

 • Piotrek Konicki

  Mam kilka stron opartych o hosting Atthost, i jest zauważalna różnica w prędkości w porównaniu do Linuxpl z mojego punktu widzenia. Przy optymalizacji strony pod +90 pkt na Pagespeed Insights na prośbę klienta, serwer miał wielokrotnie fochy w postaci długich odpowiedzi na Linuxpl. Na atthost z tym się nie spotkałem 😉

 • Ja z linuxpl.com byłem zadowolony dopóki nie przeniosłem się na VPS u nich i ciągle coś było nie tak. Następnie przeniosłem się do zenbox na którym awarie tak uprzykrzały życie że przeniosłem się właśnie do atthost.pl na polecenie dobrego znajomego. Od pół roku wszystko działa jak należy i nie ma żadnych problemów. Mam tam w tej chwili blisko 90 stron i sklepów i kilkanaście kont. BOK działa sprawnie a sam serwer szybko. Gorąco polecam. Oczywiście linuxpl.com też daje radę w wersji serwerów współdzielonych.

 • Atthost to faktycznie bardzo dobry hosting, trzymałem wraz ze wspolnikiem tam kilka stronek i nie było nigdy problemów, ponadto panel klienta jest bardzo intuicyjny. Od roku korzystam też z Zenboxa i z czystym sumieniem również mogę polecić ten hosting, gdyby ktoś chciał spróbować czegoś nowego.

 • Właśnie zastanawiam się nad linuxpl albo zenbox. Zrobiłam to samo co Ty czyli instalacja tej samej strony i porównanie. W linuxpl maja też ciekawy pakiet pod seo. Aktualny hosting nie wystarczył z powodu liczby UU, a tego nie da się przetestować na „czystym” wordpresie, dopiero jak uzytkownicy zaczną zadawać zapytania do bazy, wypełniać formularze, przeglądać itd.

  • Czy możesz podzielić się wynikami porównania pomiędzy linuxpl a zenbox? Oczywiście porównanie hostingu przy stronach z większym obciążeniem nie jest już takie proste – ja skupiłem się na porównaniu prędkości jak najbardziej zbliżonych środowisk startowych.

   • Do dziś mam zrobione zenbox i stary hosting na o12.pl. (gdzie w testach GTmetrix zenbox wypadl wiele lepiej 40/62) jak dostanę konto testowe na linuxpl to wgram WordPressa i dam znać.

 • Dość ważną sprawą jest obsługa klienta bylem na linuxpl i szybko uciekłe bo pracują tam niekompeteni ludzie obsługa jest porażająca. Cytaty z obsługi mojej osoby i mojego znajomego który też już uciekł „proszę podjąć męską decyzję i się zdecydować” „proszę się nauczyć samemu, przecięż to nie jest takie trudne” ..
  Na atthost obsługa jest NIESAMOWITA, w sobote i niedziele odpisują i pracują, kilka godzin , najdłużej 5h czekałem, dla przykładu potrzebowałem moduł mod_proxy_http, włączyli mi w 2-3 h, potrzebowałem pomocy przy przeniesniu maili zawsze byli, mialem problem z CRONem również pomogli, Polecam, serwer szybki i mistrzowska obsługa 🙂

  • Dzięki za komentarz. Ja nie miałem aż tak niemiłych doświadczeń z obsługą na Linuxpl, ale jeśli chodzi o Atthost to faktycznie – rozwiązanie/odpowiedź na mój problem miałem zazwyczaj w ciągu godziny.

  • Tomasz Trela

   Ja polecam obsługę Linuxpl, nigdy nie miałem problemów, nawet lepiej, szli mi na rękę z wieloma problemami.
   Ale Atthost pod względem szybkości kontaktu bije na głowę Linuxpl, wydaje mi się że twórcy Linuxpl nie są już zainteresowani rozwijaniem marki, zatrzymali się w miejscu i zarabiają na klientach którzy już do nich przyszli.

 • podruc

  No i należy dodać że SSL na atthost jest możliwy, również z lets encrypt, czyli zupelnie za free. Na linux pl niestety go nie podepną, a jeżeli kupisz SSL to jeszcze trzeba dokupić usługę „IP” za ponad 100 zł…

  • Let’s Encrypt jeszcze nie jest dostępne niestety (właśnie dostałem odpowiedź z AttHost), ale faktycznie w najbliższym czasie mają wprowadzić to szyfrowanie.

   • Rafał

    ja mam VPS w hitme.pl i nie miałem problemu z Let’s Encrypt

   • Tomasz Trela

    Już jest, od poprzedniego miesiąca wprowadzili po serii moich pytań w tej sprawie.

    • Dzięki za info, faktycznie już można korzystać z Let’s Encrypt. Kolejny wielki plus dla Atthost.

 • Kowalenko

  A jak z takimi hostingami, jak Home? To jeden z największych w Polsce – teraz mają promocję na darmowe testy do końca roku: https://beta.home.pl/testuj/ – można spróbować, stestować i wyrobić sobie opinię.

  • Mam kilku klientów z serwerami w home.pl i nie są do końca zadowoleni, ale jak najbardziej – najlepiej przetestować samemu i wyrobić sobie opinie (większość poważnych hostingów oferuje darmowy okres testowy)

   • Kowalenko

    Jak się przejrzy forum Home, to raczej zadowoleni klienci się wypowiadają – szczególnie widzę wieloletni… Ale tak jak mówisz – najlepiej przetestować 🙂

    • Jeśli chodzi o środowisko WP, nie jest to delikatnie mówiąc lubiany hosting, widzę że jesteś w temacie hostingu (po Twoich innych komentarzach) więc na pewno znajdziesz więcej informacji na ten temat, tylko nie na forum Home 🙂

     • Paweł Knapek

      Piotrze, ale wiesz, że to najzwyklejszy spamer i interesuje go to wszystko tyle, co zeszłoroczna zima? 😉

     • Tak, zauważyłem 🙂 nie ma sensu tłumaczyć..

     • Kowalenko

      Piotr, dzięki za szczerą opinię – bo interesuje mnie jednak bardziej, niż zeszłoroczna zima. Pozdrawiam!

 • Przemek

  Czy w dalszym ciągu polecasz Atthost? Czy może znalazłeś już lepszą alternatywę?
  Pozdrawiam 🙂

  • Tak, dalej korzystam i polecam hosting Atthost, widzę że dbają o swoich klientów, mój wpis był opublikowany już dość dawno a od tamtej pory m.in. wprowadzili darmowy SSL Let’s Encrypt, separacje stron, znieśli limit czasu zużycia procesora itd – ogólnie dalej jestem zadowolony i polecam. Pozdrawiam.

 • Praca Magisterska24

  Jako byly user linuxpl.com polecam atthost.pl. Niestety zasiedzialem sie …. atthost/pl , dyski ssd ,świetny support ,szybki, graficzne analitycs, główny powod który wybralem atthost to cena,dyski ssd, dobra działanie serwisow po sprawdzeniu okresu testowego, polecam.

×

Interesujesz się WordPressem?

Polub nas na Facebooku, będziesz na bieżąco!