WordPress 4.2 nadchodzi!

WordPress 4.2 w drugiej wersji beta został wydany kilka dni temu i jeśli wszystko pójdzie bez problemów, finalna wersja będzie dostępna około 22 kwietnia, tak więc teraz jest dobry moment, żeby przyjrzeć się nowościom, które zobaczymy w tej wersji WordPressa.

Jeśli jesteście zainteresowani testami, WordPress 4.2 w wersji beta 2 można pobrać tutaj, można też użyć wtyczki WordPress Beta Tester. W przypadku wtyczki, aby pobrać wersję beta, trzeba zaznaczyć opcję „”bleeding edge nightlies” w ustawieniach wtyczki, w przeciwnym wypadku będziemy mogli pobierać tylko stabilne wersje WordPressa.

Niezalecane jest również używanie wersji beta na stronach produkcyjnych, ponieważ wersja ta może zawierać jeszcze jakieś błędy, które mogą spowodować poważne problemy, najlepiej utworzyć jakąś stronę testową i wtedy sprawdzić co nowego ma do zaoferowania WordPress 4.2.

Press This

Jedna z większych zmian w tej wersji WordPressa, to zmodyfikowana funkcja „Press This”. Teoretycznie funkcja ta miała być używana do tworzenia postów na bazie zewnętrznych treści; na przykład gdy znajdziesz interesujący cytat i chcesz go przedyskutować na swoim blogu, możesz zaznaczyć tekst, kliknąć zakładkę i utworzyć gotowy do opublikowania post na bazie zaznaczonego cytatu. Taki był zamysł, jednak funkcja ta nie działała zbyt dobrze i nie miała wielu zwolenników. WordPress 4.2 powinien to zmienić, ponieważ developerzy włożyli ogromny wysiłek w udoskonalenie tej funkcji i rezultaty są bardzo obiecujące.

Aby używać tej funkcji, najpierw trzeba w Kokpicie WordPressa wejść w zakładkę Narzędzia a następnie przeciągnąć przycisk „Press This” do zakładek naszej przeglądarki. Teraz, jeśli jesteśmy na stronie i widzimy treść, którą chcemy się podzielić, musimy kliknąć dodaną przed chwilą zakładkę.

Otworzy się nowe okno przeglądarki a skrypt pobierze tytuł strony, fragment tekstu, link oraz stworzy miniatury z wszystkich dostępnych obrazków na stronie, jeśli klikniemy daną miniaturę – dodamy obrazek do treści wpisu. Możemy także wybrać format wpisu, przypisać kategorie, tagi. Jeśli funkcja nie będzie sprawiać problemów, myślę, że powinna znaleźć wielu zwolenników wśród autorów, którzy opierają się na zewnętrznych treściach lub komentują inne strony internetowe. Press This i WordPress 4.2

Emoji i WordPress 4.2?

W większości instalacjach WordPressa w wersji 4.2 będzie dostępny natywny support dla Emoji. Co to takiego? Na pewno znacie standardowe emotikony, dostępne w prawie wszystkich mediach społecznościowych, komunikatorach internetowych itd. To małe ikony, które mają np. prezentować nasz aktualny nastrój. Ogólnie zawsze można dodać buźkę „:-)”, która w większości aplikacji zostanie zamieniona na ikonkę, którą dużo łatwiej zauważyć i wygląda na pewno lepiej niż 3 znaki wtopione w treść.

Emoji oferuje krok naprzód, zamiast używać np. trzech znaków, można wpisać (użyć) ikonki za pomocą specjalnej klawiatury telefonu, lub wybrać daną ikonę z menu edycji treści. Natywne wsparcie oznacza dużą liczbę dostępnych ikon, które w porównaniu do standardowych emotikon, będą miały dużo mniejszą objętość w treści, ponieważ używają tylko jednego znaku.

Ikonki Emoji w WordPressie będą używać kodowania utf8mb4, które jest dostępne w MySQL w wersji 5.5. i wyższych, dlatego jeśli chcecie używać ikonek a posiadacie starszą wersję MySQLa, konieczna będzie aktualizacja.

Instalacja i aktualizacja wtyczek

WordPress 4.2 wprowadza nowy wygląd instalacji oraz aktualizacji wtyczek, będzie można instalować i aktualizować wtyczki bezpośrednio z listy wyszukanych lub przefiltrowanych wtyczek. Nie będzie konieczne przechodzenie na stronę instalacji/aktualizacji wtyczek a następnie z powrotem do listy aby zaktualizować/zainstalować kolejną wtyczkę (jest to dość uciążliwe przy większej ilości wtyczek). Ta prosta zmiana będzie moim zdaniem dużym krokiem do wygodniejszego zarządzania wtyczkami. Instalacja wtyczek w WordPressie 4.2

Przeglądanie motywów w widoku Personalizacji

Przeglądanie oraz przełączanie się pomiędzy zainstalowanymi motywami w WordPressie 4.2 będzie możliwe z poziomu Customizera (ekranu Personalizacji), moim zdaniem będzie to dużo wygodniejsze rozwiązanie od odrębnej sekcji Motywy w zakładce Wygląd (oczywiście nadal będzie można korzystać również z tej opcji przy przeglądaniu motywów).

Podgląd danego motywu, a co ważniejsze konfiguracja, przełączanie opcji będzie bardzo wygodne, ponieważ każda zmiana ustawień będzie widoczna od razu na naszej stronie, możemy dowolnie dostosowywać nasz motyw i dopiero po zapisaniu ustawień, zmiany będą widoczne dla reszty użytkowników witryny.

Ekran Personalizacji jest ostatnio bardzo intensywnie rozwijany, w planach jest również dodanie do niego możliwości instalacji nowych motywów.

Pełną listę nadchodzących zmian w wersji 4.2 można znaleźć na oficjalnym blogu wordpressa.

Tagi artykułu:

×

Interesujesz się WordPressem?

Polub nas na Facebooku, będziesz na bieżąco!

facebook